Jak radzić sobie z krytyką?

Jak uporać się z osobami, które krytykują, osądzają i próbują kontrolować świat wokół, poprzez ich percepcję tego, jaki powinieneś być, wyglądać i do czego powinieneś zmierzać?

Nie piętnujmy tych osób jako trudnych czy problematycznych. Nie uciekajmy od nich za wszelką cenę. Postrzegajmy za to, jako barwny dodatek do naszej niekończącej się ścieżki rozwoju.

Jak żyć w harmonii z osobami, które narzucają swoją wolę i sposób bycia? Akceptujmy ich. Przynajmniej postarajmy się zrozumieć, skąd w nich tyle goryczy i frustracji do świata, a w rzeczywistości do nich samych.

Pomyśl o osobie, która swoim zachowaniem sprawia, że czujesz się odrobinę mniej, odrobinę mniej ważny, odrobinę mniej istotny. Prawdopodobnie jest uparta w swych poglądach i zawsze przekonana, że ma rację, w konsekwencji ciężko jest nam nawet zakomunikować inny punkt widzenia, ponieważ taka wymiana zdań przeważnie prowadzi do konfliktu.

Po pierwsze, jeśli zmagasz się z takim rodzajem charakterów na porządku dziennym, jest to bardzo cenna oznaka zachowań, oczekiwań, jakie emitujesz od siebie. Pamiętaj, nic na tym świecie nie dzieje się przeciwko tobie, ale dla ciebie. Możesz tylko zaprosić ludzi, wydarzenia do swojego życia.

Czymkolwiek jesteś przepełniony, stanowi twój wewnętrzny magnes, który adekwatnie przyciąga to, co podobne.

Warto przyjrzeć się swojemu zachowaniu. Czy przypadkiem zbyt szybko, zbyt często nie osądzasz? A być może pozwalasz być osądzanym i aż nadto przejmujesz się zdaniem innych?

Po drugie, jeśli otaczasz się ludźmi, którym niemiłe komentarze cisną się na język na temat każdej napotkanej osoby, te opinie nie są wymierzone w ciebie. One zawsze dotyczą osób, które takie sądy wygłaszają.

Nie możesz dać z siebie więcej, niż sam masz. Osoby, które nie lubią siebie, mają trudności ze szczerą pochwałą i akceptacją innych.

Widzisz, ludzie często skupiają się tylko na jednej perspektywie postrzegania świata, a więc widzą tylko jeden rodzaj związków, tylko jeden sposób, aby rozwiązać konflikt (często przekonując innych do swojej racji, wszczynają tę kłótnię). Takie osoby mają zwyczaj postrzegania jednego schematu życia, jedynego sposobu zarabiania pieniędzy jako najistotniejszy i najbardziej prawidłowy: ich sposób. Są nijak elastyczni w swoim podejściu do życia.

Czy słyszysz, jak to brzmi? Nie są elastyczni. Kto, z takim podejściem, jest bardziej uprzywilejowany? Ty, który potrafi zaakceptować i komunikować się z ludźmi, którzy doceniają różne punkty widzenia? Czy to Ty nadal jesteś problemem, czy ich sztywne nastawienie do życia? Jakie ciało służy nam lepiej, sprytne i giętkie, czy skostniałe i zesztywniałe?

To właśnie dlatego uważam, że ci ludzie zasługują na najwięcej miłości oraz współczucia. Nie próbuj toczyć sporów z ich ograniczeniami, nie wymuszaj na nich swojego punktu widzenia i nawet nie pozwalaj sobie na złość spowodowaną ich komentarzami i brakiem zrozumienia. Osoby przesiąknięte jadem, mają wystarczająco “pod górkę” ze swoją ograniczoną wizją na temat wszystkiego dookoła.

Pielęgnuj w sobie zrozumienie dla nich. Obserwuj uczucia, jakie w tobie wywołują. Po pierwsze, pamiętaj kim naprawdę jesteś. Kiedy już odnajdziesz swoją prawdziwą radość i spełnienie życia, jesteś wolny. Oni, z drugiej strony, powrócą do swojej ciasnej i szarej rzeczywistości, otoczonej tymi samymi problemami, które sami sobie wykreowali.

Pozostań wdzięcznym za osoby, które cię prowokują i sprawiają, że kwestionujesz realia. Warto jednak zrozumieć, że to oni mają trudności w byciu sobą. Postrzegaj ich jako znaki drogowe, które pokazują ci dokładnie, kim nie chcesz się stać i gdzie nie chcesz podążać. Nie pozwól sobie, aby pociągnęli cię na dno krytyki i negatywnych oczekiwań. Osoby pełne sprzeczności i konfliktów są prawdziwym darem, jako że zawsze nas wzmacniają i potrafią obnażyć w nas obszary, nad którymi warto popracować.

Te słowa mogą wydać się trudne, a nawet niedorzeczne, jednakże energia zawsze pozostaje z osobą, która podejmuje się krytyki. Jak niechciany prezent, zawsze zostaje z osobą, która go wręcza.

Oczywiście, mamy wybór, aby odciąć się od takiej osoby, lecz prędzej czy później natkniesz się na kolejną, o tym samym usposobieniu, ponieważ nieprzepracowane lekcje powracają głośniejsze i bardziej dobitnie. Dopóki nie nauczysz się jak z nimi współgrać, ich komentarze będą zawsze wywierały na ciebie destruktywny wpływ.

Zaakceptuj te osoby, których nie możesz pozbyć się ze swojego doświadczenia, ale co najważniejsze, nie walcz z nimi. Kłótnie i argumenty tylko cię osłabiają i rodzą negatywne odczucia w tobie. Zabierają oni zbyt dużo drogocennej energii, a to z kolei przyciąga coraz więcej zła do twojego życia.

Następnym razem, kiedy ktokolwiek adresuje do ciebie negatywny komentarz, możesz odpowiedzieć: “Dziękuję, że dzielisz się ze mną swoją opinią. Musisz mieć naprawdę paskudny dzień, w innym przypadku nie odczuwałbyś potrzeby uprzykrzania nastroju komuś innemu. Z całego serca życzę ci szczęścia”.

Słowa mają w sobie potężną moc sprawczą, ale to emocje są kluczowe. Więc jeśli wypowiadasz cokolwiek, mów o tym z przekonaniem. Staraj się naprawdę zrozumieć osobę, która zmaga się z problemami, o których istnienia możesz nie mieć pojęcia.

Szczęśliwe i spełnione osoby nie potrzebują krytykowania innych, oczerniania kogoś, po to, aby poczuć się lepiej. Szczęśliwi ludzie akceptują różnorodność i posiadają umiejętność kontemplacji innowatorskich pomysłów, z szacunkiem odnoszenia się do odmiennych poglądów, bez narzucania swoich. Przyjmują możliwość pomyłki, otwierają się na nowe rozwiązania.

Pamiętaj, to na czym się skupiasz, potęguje się w twoim życiu. Zawsze powracaj i kieruj się swoim wrodzonym prawem miłości, życzliwości i szacunku, a wtedy nikt nie może cię skrzywdzić. Bądź pewny swoich praw i wierzeń, jakie emitujesz poprzez swoje odczucia. Nie oznacza to, że nic przykrego nie może ci się już nigdy przytrafić, ale jesteś już tak ugruntowany w swojej pozycji i naturalnym jestestwie, że nikt nie może zachwiać twojej równowagi i sprowadzić w czeluści swojego utrapienia, pod warunkiem, że sam na to nie przyzwolisz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: